Genel Bilgiler

Üniversitemizin Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü iken, 21 Temmuz 1995 gün ve 22350 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 95/7044 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 2809 sayılı Kanun'un ek 30. Maddesine göre Üniversitemize bağlı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu olarak kurulmasına karar verilmiştir.

             Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne bağlı Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu iken 8 Şubat 2015 gün ve 29261 Resmi Gazete'de yayımlanan 2015/7229 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Millî Eğitim Bakanlığının 15/1/2015 tarihli ve 485660 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Spor Bilimleri Fakültesi kurulmasına karar verilmiştir.

Fakültemiz cennet vatanimizin cennet köselerinden biri olan ve kültür zenginliginin odaklastigi, mavi ile yesilin kucaklastigi, günesle tüm güzelliklerin pekistigi, ülkemizin turizm alaninda disa açilan kapisi olan, Mugla ilinin Kötekli mevkiindeki Mugla Üniversitesi Kötekli Kampüsünde bulunmaktadir.

Amaç

Dört yillik egitim ile ögrencilerimiz Beden Egitimi ve Spor Ögretmenligi Bölümü ile ögretmenlik hakkini elde etmekle birlikte, Rekreasyon Bölümü ile yerel yönetimler, sanayi kuruluslari ve turizm alaninda rekreasyon yöneticisi olarak hizmet verebilirler. Antrenörlük Egitimi Bölümü ile de çesitli takimlarin antrenör ihtiyacini karsilayabilirler. Spor Yöneticiligi Bölümü ile ülkemizin çesitli birim ve kademelerinde yönetici olarak görev alabilirler. Ayrica Üniversitelerin ilgili birimlerinde ve akademik kadrolarinda da görev alabilirler.

Bölümler ve Programlar

Fakültemiz Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, Rekreasyon Bölümü (I. ve II. Öğrt.), Antrenörlük Eğitimi Bölümü (I. ve II. Öğrt.) ve Spor Yöneticiliği Bölümü (I. ve II. Öğrt.) olmak üzere 4 bölüm ve 7 program olarak eğitimine devam etmektedir.

Fiziki ve Sosyal İmkanlar

Yirmi yillik geçmisi olan Spor Bilimleri Fakültemizde uluslararasi müsabakalarin yapilabildigi suni çim futbol sahasi ve tartan atletizm pisti, 3 adet Olimpik Spor Salonu, 2 adet Kondisyon, Güç Gelistirme Merkezi ve Fitness salonu, Dans salonu, Aerobik ve Step Salonu, Aletli ve Ritmik Cimnastik Salonu, masaj salonu, 2'si kapali 6 adet tenis kortu, olimpik yüzme havuzu, plaj hentbolü, plaj voleybolü ve plaj futbolunun yapilabildigi kum saha bulunmaktadir. Ayrica fakülte binamızda ise Egzersiz Fizyolojisi Laboratuvari, seminer odasi, bilgisayar laboratuvari, Toplanti Odasi, anfi ve çok sayida dersaneye sahiptir.

Bağlantılar
Yukarı Çık